Sana ulaşalım


2016 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan

Arap Dili Ve Edebiyatı

Bölüm Hakkında

Genel Bilgi ve Programın Amacı
Arap Dili ve Edebiyatı lisans programının amacı, Arap Dili’ni; Arap Edebiyatı ve kültür tarihi ile birlikte inceleyerek öğretmek; Arap dünyasının tarihi, kültürü ve edebi birikimi hakkında bilgili; Arap dünyasındaki edebi, siyasi toplumsal ve ekonomik gelişmeleri yazılı ve işitsel kaynaklardan takip edebilecek, düşündüğünü yazılı ve sözlü yolla ifade edebilecek dil becerisine sahip öğrenciler yetiştirmektedir.
Aranan Kişisel Özellikler
Bu bölümde okumak isteyenlerin, genel akademik yeteneğinin yanı sıra sözel yeteneğe, güçlü bir belleğe sahip ve yabancı dil öğrenmeye hevesli ve edebiyata ilgili olması gerekmektedir.
Öğretim Süresi ve Okutulan Dersler
Öğretim süresi 4 yıldır. Arap Dili ve Edebiyatı lisans programında başlıca Arapça Dilbilgisi, Arap Edebiyatı Tarihi, Kültür Tarihi, Arapçadan Türkçeye, Türkçeden Arapçaya Çeviri konularında dersler verilmektedir. Arap Edebiyatının çeşitli dönemlerine ait şiir ve nesir örnekleri ele alınmakta, kompozisyon yazma denemeleri yaptırılmakta, ayrıca öğrenciye konuşma alışkanlığı kazandırmaya çalışılmaktadır. Klasik metinlerin yanısıra çeşitli konularda modern Arapça metinler çevrilmekte, öğrenciye Arapça terimler ve deneyimler öğretilmektedir. Bunların yanısıra Ibranice, Ortadoğu Siyasi Tarihi ve Edebi Eleştiri dersleride yer almaktadır.
Mezunlara Verilen Unvan ve Çalışma Alanları
Programı tamamlayanlar “Dilbilimci” unvanı verilir. Mezunlar üst düzeyde arapça bilgisi gerektiren görevlerde; Dışişleri Bakanlığında, öğretmen olarak Milli Eğitim Bakanlığında; kütüphane, arşiv ve müze gibi kamu kuruluşlarında ve özel sektörlerde görev almaktadır.

İstatistiki Bilgiler

Arap Dili Ve Edebiyatı bölümüne 2016 yılında toplam 8 üniversitede 670 kontenjan açılmıştır. 8 üniversiteden 8 tanesi devlet, 0 tanesi ise vakıf üniversitesidir. Bu üniversiteler 8 farklı şehirde bulunmaktadır. Vakıf üniversitesileri 0 Arap Dili Ve Edebiyatı bölümüne tam burs vermektedir.

Arap Dili Ve Edebiyatı 2016 Taban Puanları

Şehir Üniversite Kontenjan Puan Açıklama
İstanbul İstanbul Üniversitesi 70 397
Ankara Ankara Üniversitesi 30 385
İstanbul İstanbul Üniversitesi 70 379 İö
Konya Selçuk Üniversitesi 60 367
Konya Selçuk Üniversitesi 60 350 İö
Erzurum Atatürk Üniversitesi 60 348
Kilis Kilis 7 Aralık Üniversitesi 40 336
Erzurum Atatürk Üniversitesi 60 335 İö
Diyarbakır Dicle Üniversitesi 60 331
Mardin Mardin Artuklu Üniversitesi 40 326
Kars Kafkas Üniversitesi 60 0 İö
Kars Kafkas Üniversitesi 60 0
yakın doğu üniversitesi