Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü

Tarihçe

2001 yılından itibaren de öğretim vermeye başlamış Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü 1992 yılında Marmara Bölgesinde araştırma ve teknoloji üretimi için kurulmuştur. Türkiye’nin ikinci devlet Tercih Robotuenstitüsüdür. Üniversitenin Çayırova ve Muallimköy olmak üzere iki kampüsü bulunmaktadır.

  Üniversite'nin Bulunduğu Şehir Hakkında

  Marmara bölgesinde bulunan Gebze, Kocaeli şehrine bağlı, İstanbul’a yakın büyük bir sanayi ilçesidir. Hünkar Çayırı - Eskihisar Kalesi - Osman Hamdi Bey Müzesi - Anibal' ın Mezarı - Eskihisar Amfi Tiyatro - Darıca Kalesi - Tercih RobotuÇoban Mustafa Paşa Camii - Çoban Mustafa Paşa Külliyesi - Hünkar Çeşmesi - Çarşı Çeşmesi - Eskihisar Çeşmesi – Ballıkayalar Tabiat Parkı - Boğaziçi Hayvanat Bahçesi - Yahya Kaptan anıt mezarı - Sultan Hamid camii - Demirciler Konağı - Fatih Sultan Mehmed otağı gezilip görülebilecek önemli kültürel ve tarihi yerler arasındadır.

  Burs ve Yurt Olanakları

  BURS OLANAKLARI: Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, Amiral Vehbi Ziya Dümer Eğitim Vakfı, Deniz Eğitim Komutanlığı, Kocaeli Eğitim ve Gençlik Vakfı, Körfez Eğitim ve Kültür Vakfı, Diyanet Vakfı, Türk Eğitim Vakfı, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından üniversitede öğrenim görmekte olan öğrencilere Tercih Robotuburs verilmektedir. YURT OLANAKLARI: Öğrencilerin barınma ihtiyaçlarını karşılayabilmek için özel yurtların yanında Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait toplam 6700 yatak kapasiteli yurtlar bulunmaktadır. Ayrıca Üniversitenin Muallim köy kampüsünde 500 yatak kapasiteli öğrenci yurdu bulunmaktadır.

  Spor Olanakları

  Öğrencilerin boş zamanlarını değerlendirebilmeleri için Çayırova Kampüsünde açık spor tesisleri bulunmaktadır. He yıl Enstitü tarafından Gençlik ve Spor Bayramı'nda öğrenciler, akademik ve idari personel arasında Futbol, Voleybol, Basketbol, Tenis,(Ferdi), Masa Tenisi Tercih Robotu(Ferdi) ve Kros dallarında “ATATÜRK KUPASI” spor müsabakaları düzenlenmektedir.

  Kültürel Etkinlikler

  Merkez Kütüphane Çayırova kampüsünde bulunmaktadır. 14000 i aşkın basılı kitap, 32823 elektronik kitap, 1500 ün üzerinde tez, 222 yayın 31 yurtiçi kaynaklı dergi, 473 Tercih Robotucd, vcd, dvd oluşan zengin bir kütüphanesi bulunmaktadır. Kütüphane koleksiyonunda olmayan belgeler yurtdışındaki kütüphanelerden sağlanmaktadır.

  Sağlık İmkanları

  Öğrencilerin tedavi ve muayene hizmetleri Çayırova ve Tercih RobotuMuallimköy olmak üzere iki ayrı kampüste yer alan Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığına bağlı sağlık ünitelerinde verilmektedir. Her iki ünitede 3 doktor 1 diş hekimi 4 hemşire görev yapmaktadır.

  Web Sayfası ve Telefon Numaraları

  İnternet Adresi: www.gyte.edu.tr

  Telefon: 0262 605 10 00

  Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü Hakkındaki Düşünceler ve Sorular

  Konumu:

  Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü Bölümleri ve 2015 Taban Puanları

  Fakülte Bölüm Kontenjan Puan Türü Puan Açıklama
  Mimarlık Fakültesi Mimarlık 47 MF-4 403.141
  Fen Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik 47 MF-3 372.895
  Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği 77 MF-4 366.097
  Mühendislik Fakültesi Elektronik Mühendisliği 77 MF-4 344.701
  İşletme Fakültesi İşletme 57 TM-1 288.759
  Mühendislik Fakültesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği 47 MF-4 281.906
  Fen Fakültesi Matematik 47 MF-1 250.467
  Fen Fakültesi Fizik 21 MF-2 199.130
  GERİ