Sana ulaşalım


2016 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan

Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü

Tarihçe

2001 yılından itibaren de öğretim vermeye başlamış Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü 1992 yılında Marmara Bölgesinde araştırma ve Tercih Robotuteknoloji üretimi için kurulmuştur. Türkiye’nin ikinci devlet enstitüsüdür. Üniversitenin Çayırova ve Muallimköy olmak üzere iki kampüsü bulunmaktadır.

  Üniversite'nin Bulunduğu Şehir Hakkında

  Marmara bölgesinde bulunan Gebze, Kocaeli şehrine bağlı, İstanbul’a yakın büyük bir sanayi ilçesidir. Hünkar Çayırı - Eskihisar Kalesi - Osman Hamdi Bey Müzesi - Anibal' ın Mezarı - Eskihisar Amfi Tiyatro - Darıca Kalesi - Çoban Mustafa Paşa Camii - Çoban Mustafa Paşa Külliyesi - Hünkar Çeşmesi - Çarşı Çeşmesi - Eskihisar Çeşmesi – Ballıkayalar Tabiat Parkı - Boğaziçi Hayvanat Bahçesi - Yahya Kaptan anıt mezarı - Sultan Hamid camii - Demirciler Konağı Tercih Robotu- Fatih Sultan Mehmed otağı gezilip görülebilecek önemli kültürel ve tarihi yerler arasındadır.

  Burs ve Yurt Olanakları

  BURS OLANAKLARI: Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, Amiral Vehbi Ziya Dümer Eğitim Vakfı, Deniz Eğitim Komutanlığı, Kocaeli Eğitim ve Gençlik Vakfı, Körfez Eğitim ve Kültür Vakfı, Diyanet Vakfı, Türk Eğitim Vakfı, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından üniversitede öğrenim görmekte olan öğrencilere burs verilmektedir. YURT OLANAKLARI: Öğrencilerin barınma ihtiyaçlarını karşılayabilmek için özel yurtların yanında Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait toplam 6700 yatak kapasiteli yurtlar Tercih Robotubulunmaktadır. Ayrıca Üniversitenin Muallim köy kampüsünde 500 yatak kapasiteli öğrenci yurdu bulunmaktadır.

  Spor Olanakları

  Öğrencilerin boş zamanlarını değerlendirebilmeleri için Çayırova Kampüsünde açık spor tesisleri bulunmaktadır. He yıl Enstitü tarafından Gençlik ve Spor Bayramı'nda öğrenciler, akademik ve idari personel arasında Futbol, Voleybol, Basketbol, Tenis,(Ferdi), Masa Tenisi Tercih Robotu(Ferdi) ve Kros dallarında “ATATÜRK KUPASI” spor müsabakaları düzenlenmektedir.

  Kültürel Etkinlikler

  Merkez Kütüphane Çayırova kampüsünde bulunmaktadır. 14000 i aşkın basılı kitap, 32823 elektronik kitap, 1500 ün üzerinde tez, 222 yayın 31 yurtiçi kaynaklı dergi, 473 cd, vcd, dvd oluşan Tercih Robotuzengin bir kütüphanesi bulunmaktadır. Kütüphane koleksiyonunda olmayan belgeler yurtdışındaki kütüphanelerden sağlanmaktadır.

  Sağlık İmkanları

  Öğrencilerin tedavi ve muayene hizmetleri Çayırova ve Muallimköy olmak üzere iki ayrı kampüste yer alan Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığına bağlı sağlık ünitelerinde verilmektedir. Her iki ünitede 3 doktor 1 Tercih Robotudiş hekimi 4 hemşire görev yapmaktadır.

  Web Sayfası ve Telefon Numaraları

  İnternet Adresi: www.gyte.edu.tr

  Telefon: 0262 605 10 00

  Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü Hakkındaki Düşünceler ve Sorular

  Konumu:

  Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü Bölümleri ve 2015 Taban Puanları

  Bölüm Kontenjan Puan Türü Puan Açıklama
  Mimarlık 45 MF-4 408.000
  Bilgisayar Mühendisliği 75 MF-4 374.000
  Moleküler Biyoloji Ve Genetik 45 MF-3 350.000
  Elektronik Mühendisliği 75 MF-4 343.000
  İşletme 55 TM-1 282.000
  Malzeme Bilimi Ve Mühendisliği 45 MF-4 278.000
  Matematik 45 MF-1 252.000
  Fizik 20 MF-2 229.000
  Moleküler Biyoloji Ve Genetik 1 MF-3 0.000 Kktc Uyruklu
  GERİ